Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Sosyal Medya Hakaret I Bilişim Avukatı Ali Tümbaş

hakaret

Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Görevli Mahkeme, Yargıtay Kararı;

Türkiye’de internetin kullanımın yaygınlaşmasından sonra en sık karşılaştığımız konulardan biri de “İnternet Üzerinden Hakaret” ve “Hakaret Dolayısıyla Manevi Tazminat Davalarıdır”. Özellikle sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşmasından sonra bu ortamlarda insanların kişilik haklarına saldırılarda bulunulmaktadır.

Öncelikle Gerek İnternet siteleri üzerinden kişilik haklarına saldırı veya hakaret durumlarında bilinenin aksine manevi tazminat ceza davası ile birlikte ceza mahkemelerinde açılabilecektir. 5651 sayılı kanunla yapılan değişiklikten sonra internete ilişkin birçok konuda ciddi değişiklikler olmuştur. Yargıtay’ın yerleşik olma yolundaki içtihatlarına göre de İnternet siteleri vasıtasıyla kişilik haklarına saldırı durumunda Manevi Tazminat ve Yayın kaldırılmasına ilişkin tedbir talepleri sadece Asliye Ceza Mahkemelerinde (5651 sayılı kanun sonrasında çıkan yasa değişikliği nedeniyle Sulh Ceza Mahkemeleri Sulh Ceza Hakimliği olarak değiştirilip davaların Asliye Cezaya aktarılması sebebiyle Asliye Ceza Mahkemelerinde) görülecektir.  Uygulamada yanlış bilinen hukuk mahkemeleri aracılığı ile tazminat ve tedbir uygulaması Türk Medeni Kanunu uyarınca yapılmış olsa da burada genel kanun olan Türk Medeni Kanunu değil direk internet üzerinden yapılan yayınların düzenlendiği 5651 Sayılı kanuna göre yapılacaktır. 5651 sayılı kanun uyarınca İnternet sitesinden içeriğin kaldırılması, yayının durdurulması, tedbir, tazminat gibi istemler Asliye Ceza Mahkemelerinde yapılacaktır.

Bu açıklamaya ilişkin Yargıtay kararı şu şekildedir; 

  T.C.

 YARGITAY

4. HUKUK DAİRESİ

E. 2013/7417

K. 2013/10004

T. 27.5.2013

5651 sayılı yasa, internet ortamındaki yayınlar nedeniyle kişilik haklarının saldırıya uğraması durumunda hangi usul ve esaslara göre mücadele edileceğini düzenlemekte olup bu yönüyle 4721 sayılı Medeni Kanuna göre özel yasa durumundadır. Özel yasada bir düzenlemenin varlığı halinde öncelikle uygulanacağı da hukukun genel kuralıdır. Kaldı ki özel yasa somut olaya ilişkin görev yönünden özel bir düzenleme de içermektedir.

Şu halde, 5651 sayılı yasadaki özel düzenleme gözetildiğinde bu konuda görevli mahkemenin sulh ceza mahkemesi olduğu anlaşılmaktadır. Mahkemece, internet sitesindeki yayının kaldırılmasına yönelik ihtiyati tedbir talebi yönünden görevsizlik kararı verilmesi gerekirken yazılı şekilde talebin esası hakkında karar verilmiş olması doğru değildir. Bu nedenle kararın bozulması gerekmiştir. 

SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine, 27.05.2013 gününde oy çokluğuyla karar verildi. 

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Ceza Davaları Avukatı

(Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Ceza, Soruşturma, İstinaf ve Temyiz)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram