Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Soyisim değişikliği davası | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Soyisim Değişikliği

Soyisim değişikliği istemiyle Asliye Hukuk Mahkemelerine başvuru yapacak olan bireylerin soyadı değiştirme isteklerini haklı gerekçeye dayandırmaları gerekmektedir. Geçerli bir haklı neden olmadan soyadı değiştirilmesi mümkün olmamaktadır. Kanunda haklı nedenler tek tek sıralanmamakla birlikte yetki tamamen Hakimin takdirine bırakılmıştır.

Soyisim değişikliği dava esnasında hakimin kanaat kullanması neticesinde olmaktadır. Fakat geçmişte görülen soyadı değiştirme davaları incelendiğinde belirli olarak soyadı değiştirme için haklı neden görülen haller bulunmaktadır. Soyadı değiştirme davası için haklı neden olarak öne sürülebilecek durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

Soyadı Değiştirme İşlemi Haklı Nedenler

Soyadı değişikliği davası için Türkçe olmayan soyisimler örnek gösterilebilir. Bu durum yurtdışında yaşamış ve orada yabancı bir soyisme sahip bireylerin Türkiye’ye yerleştiklerinde soyisim değişikliği davası açmaları adına haklı neden olarak ortaya konulabilmektedir. Özellikle gurbetçi vatandaşların evlilik yapıp boşanmaları, Batı Trakya göçmenleri veya ülkemizde yaşayan yabancı soyisim sahipleri soyadı değiştirme davası açarak soyisimlerini değiştirebilmektedirler.

soyisim değişikliği davası açısından haklı neden ortaya sürülebilecek bir başka durum ise soyadının komik, gülünç, alay edilen veya ahlaka aykırı bir soyisim olmasıdır. Bu durumda komik, gülünç, alay edilen veya ahlaka aykırı bir soyisim sahibi bireyler soyadı değiştirme davası açarak soyisimlerini değiştirebilmektedir.

Soyadı değiştirme davaları boşanmış kadınların eski eşlerine ait soyadlarını değiştirmek istemeleri gibi durumlarda da haklı neden olarak sayılmaktadır. Daha önce evlenip boşanmış fakat eski eşinin soyadını kullanmaya devam eden kadınlar sıklıkla soyadı değiştirme davası açabilmektedir.

Soyadının telaffuzunun zor olması da soyisim değişikliği davası için haklı neden olarak gösterilebilmektedir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram