Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Taksirli Adam Öldürme Cezası – Avukat Ali Tümbaş Gaziantep

taksirli

Taksirli Adam Öldürme – Yargıtay Kararı

Yargıtay 

12. Ceza Dairesi

2015/11151 E., 

2016/9749 K., 

08/06/2016 T.

SUÇ : Ağır Ceza Mahkemesi

SUÇ : Taksirle öldürme

ÖZET : Ölenin yangın yerinde baygın vaziyette yerde yatarken bulunduğu ve bilinci kapalı olarak hastaneye kaldırıldığı, aynı gün saat 14.30’da hayatını kaybettiği olayda, otopsi raporunda kesin ölüm sebebinin belirtilmediği, ölenin yangının meydana geldiği binaya ne zaman girdiği, yangın söndürme faaliyetleri sırasında nerede olduğu, en son saat kaçta görüldüğü, içeri ne şekilde girdiği hususlarının sorulması gerektiği halde inceleme sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

KARAR: Taksirle öldürme suçundan sanıkların beraatlerine ilişkin hükümler, mahalli Cumhuriyet savcısı ve üst Cumhuriyet savcısı tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü: Oluşa ve dosya kapsamına göre; ölenin işçi olarak çalıştığı tekstil fabrikasında, fabrikanın üstünden geçen yüksek gerilim hattındaki telin koparak çatıya düşmesi nedeniyle saat 07.30 sıralarında çıkan yangına itfaiye tarafından müdahale edilerek söndürme çalışmalarına başlandığı, öğlen saat 12.40 sıralarında, fabrika çalışanlarının, arkadaşları olan ölenin aralarında bulunmadığını farketmeleri üzerine öleni aramak için fabrika içerisine girdiğinde öleni baygın vaziyette yerde yatarken buldukları, ancak yoğun duman nedeniyle öleni dışarı çıkartamadıkları, haber verilmesi üzerine gelen itfaiye görevlilerinin öleni dışarı çıkartarak bilinci kapalı olarak hastaneye kaldırdıkları, aynı gün saat 14.30’da hayatını kaybettiği olayda, Dosya kapsamından, ölenin yangın başladığı anda bina içerisinde olup olmadığı, binaya hangi saatte ne şekilde girdiğinin anlaşılamadığı, otopsi raporunda kesin ölüm sebebinin belirtilmediği bu nedenle ölenden kan, idrar ve organ örneklerinin alındığı halde dosya kapsamında numune sonuçlarına rastlanmadığı dikkate alındığında, tanık olarak dinlenen kişinin yeniden tanık olarak çağrılarak, ölenin yangının meydana geldiği binaya ne zaman girdiği, yangın söndürme faaliyetleri sırasında nerede olduğu, en son saat kaçta görüldüğü, içeri ne şekilde girildiği, yokluğunun ne zaman ve kim tarafından ilk olarak fark edildiği, içeri girmesi yönünde talimat verilip verilmediği hususlarının sorulması, ölenden alınan kan, idrar ve organ örneklerinin akıbetinin araştırılarak, kesin ölüm sebebi belirlendikten sonra sanıkların hukuki durumunun tayin ve takdiri gerekirken, eksik inceleme sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiş olup, mahalli Cumhuriyet savcısı ile üst Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden, hükmün isteme uygun olarak bozulmasına, 08/06/2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Ceza Davaları Avukatı

(Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Ceza, Soruşturma, İstinaf ve Temyiz)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram