Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Tanıma tenfiz davalarında süre – Gaziantep Barosu Avukat Ali Tümbaş 

Yabancı mahkeme tarafından boşanmasına hükmedilen kişilerin Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmamaları, farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu kapsamda Türkiye’de evlilik yasal olarak devam ettiğinden, herhangi bir eşin vefat etmesi durumunda diğer eş mirasçı olacaktır. Bunun yanı sıra tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diyen kişiler açısından bu davanın açılmaması, Türkiye’de yeniden evlenememe ve boşanmanın sonuçlarının Türkiye’de uygulanmaması anlamı da taşır.

Peki yurt dışı mahkemelerinde boşanan kişilerin bu boşanmayı Türkiye’de geçerli kılabilmesi için açacağı tanıma tenfiz davası ne kadar sürer?

Tanıma tenfiz davası süresini belirleyen esas unsur, hukuki sürecin nasıl yürütüldüğüdür. Tanıma ve tenfiz davalarında gerekli tebligatların karşılıklı olarak yapılması süreyi belirleyen hususlar arasında olup, yurtdışındaki mahkemeye evrak gönderilmesi, o mahkemeden evrağın tekrar Türkiye’ye gelmesi, eşlere gönderilecek tebligatlar (eşlerden birisi yurtdışında ise ya da iki eş de yurtdışında ise süre daha da uzun olmaktadır.) boşanma tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diye merak eden kişiler açısından üzerinde durulması gereken durumlardandır. Özellikle yurt dışına yapılacak olan tebligat gönderimleri ve yurt dışından gelecek tebligatlar süreyi oldukça arttırır. Öyle ki bu tür durumlarda tanıma tenfiz davaları yıllarca sürebilmektedir.

Süreyi kısaltmak mümkün mü ?

Tanıma tenfiz davalarında süreyi kısaltmanın yolu,yurt dışı mahkemesinde boşanmış eski eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile dava açmaları olacaktır. Bireysel olarak açacağınız tanıma tenfiz davası 4 5 yıl gibi bir sürede sonuçladırılabilecekken, eşlerin ikisinin de avukat tutmaları durumunda bu süre 1 hafta ile 2 ay arasında olabilmektedir. Karşılıklı tutulacak iki ayrı boşanma tanıma tenfiz avukatı tebligat sürecini hızlandıracağından gerekli belgelerde eksiklik olmaması ve davanın açılacak mahkemenin iş yüküne göre oldukça çabuk bir şekilde tanıma tenfiz davası sonuçlandırılabilir. Bu noktada tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diyen kişilere tavsiyemiz süreci uzman bir avukat ile yürütmesi olacaktır.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreler yukarıda belirttiğimiz gibi dava sürecinin nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak yıllarca sürebileceği gibi 1 hafta da da sonuçlandırılabilir. Davanın en kısa sürede sonuçlandırılmak istenmesi durumlarında yurtdışında boşanmış iki eşin de Türkiye’de avukat tutması gerekecektir

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram