Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Tanıma ve Tenfiz Davası Detayları I Aile Hukuku Avukatı

tanima ve tenfiz

Yurt dışında boşanmış bir kişinin Türkiye’de de boşanmış sayılması için yapması gereken işlemler nelerdir?

Yurtdışında boşanmış bir kişinin Türkiye’de boşanmış sayılması ancak bu konuda dava açmasıyla (Tanıma Davası Tenfiz Davası ile) mümkündür. Aksi taktirde başlı başına yurt dışında örneğin (Almanya veya Hollanda da) boşanmaış sayılması Türkiye’de de boşanmış sayılacağı anlamına gelmemekte nufus müdürlüğünde evli gözükecektir.

Yine sadece yabancı mahkemeden alınmış bir boşanma kararı yeterli olmayacak aynı zamanda bu kararın kesinleştiğine dair bir ibare ile kararın arka kısmına kararı veren yanancı mahkemece Apostil şerhi (kaşesi) verilmiş olması gerekiyor.

Tanıma ve Tenfiz davaları Aile Mahkemelerinde görülen davalardan olup yapı itibari ile boşanma davası usulüne tabidir.

Tanıma tenfiz davalarında dava davalı eski eşe bildirilme zorunluluğu olması nedeniyle ve her tebligat aralığının 3 ay verildiği düşünülür ise en az 1 yıl sürmektedir. Ancak Dava açacak eş davalı eş ile irtibat kurup burada kendine bir avukat edindirebilir ise dava çok kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

Davanın açıldığı yerin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekle beraber bizim büroca takip edilen işlerde genel olarak 10 gün içinde duruşma gerçekleşmektedir. (Gerekçeli kararın hazırlanması ve apostil bu sürelere dahil değildir)

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram