Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Tüketici Gizli ayıp nedeniyle arabasını yenisi ile değiştirdi… | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Tüketici Gizli ayıp nedeniyle arabasını yenisi ile değiştirdi…

Tüketici olarak hakkınızı arayınız…

Arabanın içerisine gelen uğultu sesi mahkemece gizli ayıp sayıldı ve aracın yenisi ile değişimine karar verildi.

İşte haberin detayı:

Antalyalı işadamı, 50 bin Euro’ya satın aldığı lüks otomobilinin kapılardan gelen aşırı uğultu nedeniyle değiştirilmesine olumsuz yanıt alınca tüketici mahkemesine başvurdu.

Antalyalı işadamı Nejdet Alacan, 50 bin Euro’ya satın aldığı lüks otomobilinin kapılardan gelen aşırı uğultu nedeniyle değiştirilmesine olumsuz yanıt alınca tüketici mahkemesine başvurup aracın yenilenmesi yönünde karar aldırdı.

Turizm firması sahibi Nejdet Alacan, 2006 yılında 50 bin Euro ödeyip sıfır olarak son model otomobil satın aldı. Otomobilinde, bir süre sonra 50- 60 kilometre hıza ulaştığında arka sağ ve sol kapılar, arka sol ön kapıyla ön konsoldan uğultu geldiğini fark eden işadamı, 3 yıllık garanti süresi içerisinde gerçekleşen bu olayın süreklilik arzetmesi üzerine ilk kez 2009’da servise başvurdu.

Nejdet Alacan, çeşitli yöntemler denenmesine rağmen serviste uğultunun önüne geçilemeyince firmadan aracın değiştirilmesini istedi. Alacan, firmanın kabul etmemesi üzerine Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi’nin de desteğiyle Antalya Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı.

Antalya 5’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nce hazırlatılan bilirkişi raporunda, 50- 60 kilometre hızdan sonra iç kabinde duyulan rüzgar sesinin kapı fitillerine bağlı ses izolasyonundan, dolayısıyla üretim hatasından kaynaklanıp ‘gizli ayıplı mal’ niteliğinde olduğu belirtildi.

Tüketici Mahkemesi, otomobilin ‘gizli ayıplı mal’ olduğuna ve ‘ayıpsız yenisiyle’ değiştirilmesine karar verdi.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram