Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

TÜRKİYE’DEKİ BOŞANMA – TANIMA ve TENFİZ DAVALARI | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Eğer yurtdışında boşandıysanız ve Türk vatandaşıysanız, bu boşanmayı Türkiye’de nüfusa işletmek için tanıma – tenfiz davası açmanız gerekmektedir. Tanıma tenfiz davası için bizzat Türkiye’ye gelmenize gerek yoktur. Boşandığınız eşinizle birlikte Konoslosluktan ayrı ayrı avukatlara vekaletname çıkartarak, tanıma tenfiz davasını Türkiye’de gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışında yaşayan eşlerden birinin vekaletname vermemesi halinde, tanıma ve tenfiz davaları 9-10 ay sürmektedir. Hatta vekalet vermeyen eş Türk vatandaşı değilse, yapılacak olan uluslararası tebligat sebebiyle dava en az bir senede bitmektedir. Bu nedenle eşlerin hem zamandan hem de masraflardan tasarruf etmek için birlikte tanıma tenfiz davasını açıp, yürütmeleri tavsiye edilir.

Aynı şekilde yabancı mahkemeden nafaka ya da velayet konularında aldığınız mahkeme kararları varsa, bunları da Türkiye’de dava açarak tanıtabilir ve tenfiz ettirebilirsiniz. Eşinizin yurtdışında maddi durumu yoksa fakat Türkiye’de malı mülki varsa, buradaki mallarına da tanıma – tenfiz davası sonucu haciz koydurabilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram