Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Yargıtay okey oynarken patrona yakalanan ve kovulan işçiyi işe iade… | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, öğle paydosunda kahvede okey oynarken yakaladığı işçiyi kovan patronu haksız buldu.

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, öğle paydosunda kahvede okey oynarken yakaladığı işçiyi kovan patronu haksız buldu.

Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine karar verdi.

Dudullu’da bir iş yerinde çalışan dağıtım elemanı, yemek için ara verdiği sırada kahvede okey oynayınca işten kovuldu. Bunun üzerine işe geri dönüş için dava açtı.

Mahkeme, davacının çalışma saatlerinin esnek olduğu ara dinlenme zamanını kendisi ayarladığını, ancak işveren tarafından kahvede okey oynarken yakalanmasının işveren yönünden olumsuz bir davranış olduğunu belirterek işverence gerçekleştirilen feshin geçerli olduğuna karar verdi.

Bunun üzerine davacı işçi temyize gitti.

İŞE İADE EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, tanık anlatımlarında davacının 12:00-13:00 sıralarında kahvehanede olduğunun tespit edildiğini, davacı gibi dağıtım işinde çalışanların günlük ara verme sürelerinin hangi saatlerde kullanacağını kendilerinin belirlediklerini hatırlatarak “genelde bu saatlerde ara vermelerini kullandıklarının beyan edilmesine göre bu hususun da feshe gerekçe olamayacağı ve feshin geçersiz olduğunun kabul edilmesi gerekirken mahkemece yukarıda yazılı gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi hatalıdır.” dedi. Yargıtay, “Mahkemenin kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine” karar verdi.

Oda tv haberi

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram