Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Yurtdışı boşanmalarında tanıma tenfiz | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

tanima tenfiz

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de evlenip yurtdışı mahkemelerinde boşanan kişiler açısından bu boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Yurtdışı boşanmalarda açılması gereken dava olantanıma ve tenfiz davası, yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararın Türkiye’de geçerliliğini sağlamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. Bu durumda yurtdışında boşanmaış Türk vatandaşlarının boşanmaları ülkemizde kabul görmemektedir. Yani Yurtdışında boşananlar ülkemizde hala yasal olarak evlidirler. Bu durum bireylerin ileride sıkıntılar yaşamasına neden olacaktır. Örneğin tanıma tenfiz davası açmamış bir kişi yeniden evlenme, nafaka, tazminat, velayet, mal paylaşımı, miras gibi bir çok konuda sıkıntılar yaşayabilmektedir

Boşanma tanıma ve tenfiz davaları için görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında yaşayan kişiler bu davayı Marmara bölgesi için İstanbulda,Ege bölgesi,Karadeniz Bölgesi  ve İç Anadolu bölgesi için Ankara da, Doğu Anadolu,Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için ise Gaziantep  ilimizde dava açabilirler. Bu davanın açılabilmesi ve yürütmesi karmaşık olabildiği kadar, boşanma tanıma tenfiz davası süre olarak da uzun olabilir. O yüzden davanın yürütülmesi sürecinde hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Tanıma tenfiz davası süre olarak, sürecin nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak 2 3 ay sürebildiği gibi 2 3 yıl da sürebilmektedir. Tanıma tenfiz davası süresini etkileyen en önemli unsur yurtdışında boşanmış eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma avukatları ile bu süreci yürütmeleridir. Bu sayede tanıma tenfiz davası ortalama olarak 2 3 ay içerisinde sonuçlanabileceği gibi davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne göre 10 gün içerisinde de dava sonuçlanabilir. Avukat tutulmadan açılacak tanıma tenfiz davalarında ise süre 2 3 yılı bulabilmektedir.

Tanıma tenfiz davası ücreti içerisinde farklı unsurlar bulunur. Bireylerin davayı açabilmeleri için gerekli belgeleri yurtdışından temin etmeleri ve çevirilerinin yapılabilmesi için ödenebilecek ücretler olduğu gibi, Türkiye’de açılacak tanıma tenfiz davası için ödenmesi gereken dava harçları ve yargılama giderleri de vardır. Bunun dışında davanın en kısa sürede çözümlenmesi adına bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmak istemeleri durumunda, avukat için de ücret ödenmesi gerekir.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram