Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Zina (Aldatma) Sebebiyle Boşanma Davası

Zina (Aldatma) Sebebiyle Boşanma Davası

Madde 161- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. 

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Uyuşturucu verilerek veya bayıltmak suretiyle ya da zorla cinsel ilişkiye girilmesi (tecavüz) de kişinin kusuru bulunmaması nedeniyle zina nedeniyle boşanma davasının konusu içine girmez.

Yargıtay, karşı cinsten biriyle aynı odada yarı çıplak halde bulunmak, teşebbüs aşamasında yakalanmak ve uygunsuz fotoğraf çektirmek gibi fiilleri zina fiilinin ispatı açısından yeterli görmüştür

Zina Nedir?

Zina hukukumuzda evli bir kişinin eşinden başka bir kimseyle cinsel ilişkiye girmesi olarak tanımlanmaktadır. Türk Medeni Kanunu anlamında eşin eyleminin zina olarak kabul edilebilmesi için cinsel ilişki şarttır. Eşlerden birinin üçüncü bir şahıs ile öpüşmesi, sarılması veya el ele gezmesi zina olarak kabul edilmemektedir.

Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma Davası Açma Şartları

Zinanın oluşması için 3 şartın bir arada olması gerekmektedir;

• Taraflar arasında evlilik birliğinin devam ediyor olması gerekmektedir. Burada en çok merak edilen ve sorulan soru genelde boşanma davası açıldıktan sonra zina olması durumudur. Boşanma davası devam eden eşlerin de birbirlerine karşı sadakatli olmaları gerekmektedir. Boşanma hükmü kesinleşene kadar tarafların karşılıklık olarak sadakate aykırı davranmama yükümlülükleri vardır.

• Fiilen cinsel ilişkinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Eşlerin başka bir kişi ile öpüşmesi, sarılması, gezmesi, el ele dolaşması zina olarak kabul edilmemektedir. Cinsel ilişkinin bir defa gerçekleşmesi durumunda da zina olur. Cinsel ilişkinin karşı cinsle gerçekleşmesi gerekmektedir. Aynı cinsiyetle cinsel ilişki kurulması durumunda zina sebebine dayanılarak boşanma davası açılamayacaktır. Bu durumda farklı boşanma sebeplerine bakılmalıdır.

• Zinanın kusura dayanması gerekmektedir. Yani cinsel ilişkinin bilerek ve isteyerek gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle bayıltılarak, alkol veya uyuşturucu madde etkisinde rızası dışında kurulan cinsel ilişkilerde kusurdan söz edilemeyecektir.

Bu konu hakkındaki benzer makalelerimiz için tıkllayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram