Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Zina (Aldatma) Sebebiyle Boşanma Davası | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

zina aldatma nedeniyle bosanma

Zina (Aldatma) Sebebiyle Boşanma Davası

Madde 161- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. 

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Uyuşturucu verilerek veya bayıltmak suretiyle ya da zorla cinsel ilişkiye girilmesi (tecavüz) de kişinin kusuru bulunmaması nedeniyle zina nedeniyle boşanma davasının konusu içine girmez.

Yargıtay, karşı cinsten biriyle aynı odada yarı çıplak halde bulunmak, teşebbüs aşamasında yakalanmak ve uygunsuz fotoğraf çektirmek gibi fiilleri zina fiilinin ispatı açısından yeterli görmüştür.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram